Programma:
Haydn - Strijkkwartet in c, op. 76, nr. 2 'Kwinten'
Brahms - Strijkkwartet in c, op. 51, nr. 1
Bartók - Strijkkwartet nr. 4, Sz. 91
Alma Quartet
Het Alma Quartet is het Koninklijk Concertgebouworkest in het klein. De musici van dit wereldberoemde orkest kennen alle kneepjes van het ensemblespel. En dat hoor je terug in de hechte eenheid van het kwartet. "Het heeft vuur, is ritmisch vlijmscherp", schreef de Volkskrant al enthousiast. Het zijn precies die kwaliteiten die nodig zijn voor de enerverende kwartetten van Haydn, Brahms en Bartók. Muziek die bovendien voor een groot deel is geworteld in de traditie van de Hongaarse volksmuziek.
Stormachtige Haydn
In dit kwartet hoor je Haydn van zijn stormachtigste kant. Al direct zet hij de toon met twee karakteristieke sprongen in de melodielijn waaraan het kwartet zijn bijnaam 'Kwinten' dankt. Nog spectaculairder is het Menuet dat als 'heksenmenuet' de geschiedenisboeken inging. In de middensectie kun je in het hoge loopje van de eerste viool namelijk het gegrinnik van een heks horen. Zijn belangrijkste troefkaart speelt Haydn in het slotdeel. Daar put Haydn uit de muziektraditie van de Roma. Reken maar dat dit voor de nodige pit in zijn muziek zorgt.
Brahms' moeizame weg naar zijn Eerste Strijkkwartet
Naar verluidt had de veertigjarige Brahms al twintig strijkkwartetten gecomponeerd (en weer vernietigd) voordat hij tevreden was over wat zijn Eerste Strijkkwartet zou worden. Net als Haydns Kwinten-kwartet zit dit stuk vol dramatiek en grillige contrasten. Neem alleen al het verschil tussen het stormachtige openingsdeel en de gevoelige Romanze en het van folklore doortrokken derde deel. In de Finale keert de dramatiek van het eerste deel weer terug, wat Brahms Eerste Strijkkwartet tot een afgerond geheel maakt.
Bartóks Vierde Strijkkwartet
De strijkkwartetten van Haydn en Brahms vormen een schitterende opmaat tot Bartóks robuuste Vierde Strijkkwartet. Opzwepende ritmes, grillige melodieën en bijzondere klankeffecten. In dit stuk werpt Bartók veel heilige huisjes van het klassieke strijkkwartet omver. Als uitgangspunt nam hij de volksmuziek uit Midden-Europa, Turkije en zelfs Noord-Afrika. Muziek die tot dan toe in het Westen nauwelijks bekend was.
Het Alma Quartet bestaat uit:
Marc Daniel van Biemen, eerste viool
Benjamin Peled, tweede viool
Jeroen Woudstra, altviool
Clément Peigné, cello
YouTube-Tip
Bestel serie 'Passe Partout '22/'23' Bestel serie 'Strijkkwartetten '22/'23'
strijkkwartet viool altviool cello Kamermuziek Brahms Bartók Haydn Kwinten volksmuziek